Žijeme v časoch nízkych úrokových sadzieb - ECB požičiava za 0%, ukladá za -0,4%. B Banky požičajú fyzickej osobe na hypotéku za 1% úrok. Prečo si developer požičiava cez dlhopisy za 3-4-5% ? Prečo si nepožičia od banky za 0,5-1% ?
1. podnikanie s cudzími peniazmi je pre podnikateľa omnoho bezpečnejšie 2. banka na projekt požičia max. 80% hodnoty projektu (regulácie, bezpečnosť ap) 3. v súvislosti s bodom 1 je pre developera výhodnejšie tých 20% akože vlastných prostriedkov vyzbierať od investorov a spolu s nákladmi na emisiu dlhopisov a ich distribúciu (odmena sprostredkovateľom) za ne platiť hoci aj 10% p.a. Pri predpokladanej výnosnosti developerských projektov 50-100% to je znesiteľné 4. vlastné prostriedky (ktoré by inak boli dlhodobo viazané) investuje developer do rozvoja ďalších projektov (alebo si užíva :-))
Na developerské projekty žiadajú banky vyšší úrok, než na hypotekárne pre domácnosť. Je v tom samozrejme vyššie riziko. Ďalej sú tam podmienky pre jeho čerpanie. Dlžník sa musi najprv vychádzať z peňazí, kontrahovat časť predaja a až potom môže čerpať. Ibaže ak už vyberá zálohy od budúcich vlastníkov, banka sa stáva zbytočnou a dočerpať nemusí. Platiť však áno. Oproti tomu fondy môže využiť okamžite a po rozbehu pokračuje financovanie z predaja.
Aj preto, ze na developerske projekty sa pouzivaju tzv. SPVcka. Tie defakto nemaju ziadny majetok. Banky im nepozicaju bez nejakeho druhu rucenia (kolateralu). Zjavne dlhopisy mozu emitovat aj bez toho aby boli niecim kryte.
Koľko stavieb aktuálne pada
Len aby sa nezabudlo.