SME
Pondelok, 30. marec, 2020 | Meniny má Vieroslava

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kus poľovníka je v každom z nás (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Trochu čudná filozofia

Prirovnávať nákup v obchodných centrách s praktikami mnohých poľovníkov, kde už ani nejde o usmrtenie chorých jedincov v prírode, ale o intenzívnu honbu za úlovkom za každú cenu . Predaj úlovkov stravovacím zariadeniam je súčasťou zárobku mnohých „poľovníkov“. Nehovorme tu o ideách a stanovách poľovníkov, ale o skutočnosti, ktorá tu je, a ktorá sa stále viac rozmáha a to je pytliactvo, ktoré sa stáva bežnou vecou nielen nepoľovníkov, ale aj samotných poľovníkov. Každá idea má dve stránky. Jedna strana mince sú stanovené pravidlá a zákony a druhou stranou je jeho napĺňanie a dodržiavanie konkrétnymi ľuďmi. Tak ako v náboženstve. Jedna vec je biblia a druhá vec jej dodržiavanie. Ani korán nehovorí o zabíjaní, a predsa sú mnohí islamisti, ktorí si to vysvetľujú po svojom. Detto kresľanstvo a každá ideológia v dejinách ľudstva. A myslieť si, že len poľovníci sú tí najčestnejší je chiméra. Ak dokáže poľovník zastreliť zver, ktorá stojí a naňho hľadí, ak dokáže zastreliť psa, ktorý náhodou zabehne „na jeho“ územie , a je v „jeho“ revíre, ak je každé zviera okrem poľovnej zveri škodná, ktorú treba zastreliť, líšku, ktorá sa nešťastnou náhodou dostane do dvora poľovníka ( a nielen poľovníka) zastreliť alebo ubiť tak to všetko sú zase podľa môjho názoru psychopati. A nedá sa porovnávať nákup v obchode s túžbou niečo za každú cenu niečo zabiť.
A myslím si, že obraz o tom, ako hľadia ľudia na poľovníkov si polovníci vytvorili sami a ak chcú tento názor zmeniť, tak budú musieť na tom veľmi intenzívne pracovať. Niečo iné sú horári a lesníci, ktorých úlohou a predpokladám že aj poslaním je starostlivosť o horu a o zver ako hovorí p. Šuba a niečo iné sú novodobí „ zbohatlí poľovníci, pre ktorých cena náboja nie je problém, a ktorí poriadajú hlavne na odľahlejších územiach Safari poľovačky aj s nočným videním. Je to fér voči tej bezbrannej zveri ? To sú tí pravekí lovci ? Nech si zoberú do ruky luky a oštepy a nech idú na poľovačku keď im tá vášeň nedá spávať ! Nech mi p. Šuba nehovorí, že títo poľovníci nemôžu spávať pre starosť o zver v lese. Život tej zveri je im ukradnutý.
Na záver : môj názor nevychádza z nejakého bytu v paneláku z ktorého som nevyšiel, mám chalupu na strednom Slovensku už veľa rokov, veľa chodím na východné Slovensko takže vychádzam z reality, aká je.
 


Najčítanejšie z ekonomiky