Článok pokračuje pod video reklamou
Od lekára si môžeme priniesť i chorobu
„K lekárovi si často ideme len pre odporučenie na vyšetrenie, ale aj tak musíme väčšinou čakať v čakárni plnej chorých ľudí. Okrem toho, že nás to stojí čas, vystavujeme sa i riziku nakazenia,“ hovorí lekárka Etela Janeková.
O tom, že toto riziko je reálne, hovoria aj skúsenosti ľudí. Podľa prieskumu, ktorý zrealizovala agentúra NMS Market Research, si až tretina niekedy doniesla z čakárne neželaný suvenír. V prípade rodín s deťmi o takejto skúsenosti hovorí až 40 percent rodičov.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že mnoho z nás nie celkom dôveruje lekárom. Až 8 z 10 opýtaných si myslí, že pri predpisovaní liekov väčšina lekárov uprednostňuje záujmy farmaceutických spoločností pred potrebami pacientov. Tri štvrtiny Slovákov sa aspoň raz muselo zaoberať svojou diagnózou či diagnózou člena rodiny.
Z nich sa pri určovaní diagnózy na prvé stanovenie plne spolieha len 17 percent, aktívne si ju však u iného lekára overuje len 29 percent. Zvyšných 54 percent síce považuje druhý lekársky názor za dôležitý, doteraz ho však nevyužilo.
„Druhý lekársky názor vám môže nielen výrazne ušetriť čas a peniaze, ale niekedy i zachrániť život,“ tvrdí E. Janeková. Niektoré krajiny, ako napríklad Česko, považujú druhý lekársky názor za veľmi užitočný. Dokonca ho zahrnuli do základnej zdravotnej starostlivosti a preplácajú ho i zdravotné poisťovne.
Internet ako hlavný medicínsky zdroj
Mnohí z nás sa už ocitli v situácii, keď potrebovali zdravotnú konzultáciu mimo ordinačných hodín lekára. Možnosť kontaktovať ho v takýchto prípadoch má však len malá časť.
„Hlavným zdrojom medicínskych informácií sa tak stal najdostupnejší prostriedok súčasnosti – internet. No nepovažujem to za najšťastnejšie riešenie,“ hovorí E. Janeková. Uvedomujú si to aj Slováci – z prieskumu Európskej komisie z konca roku 2014 vyplýva, že 82 percent Slovákov nepovažuje internetové informácie o zdraví za spoľahlivé.
Telemedicína môže pomôcť
V mnohých z uvedených oblastí môžu jednoducho a rýchlo pomôcť skôr telemedicínske služby. Hoci priority štátneho programu eHealth, súčasťou ktorého sú aj telemedicínske služby, boli definované už v roku 2008, do praxe sa zatiaľ nedostali. Súkromný sektor však postupne zavádza modernú telemedicínu do praxe.