Článok pokračuje pod video reklamou
Ostrieľaného cirkusanta Hynka Navrátila, principála cirkusu Humberto, hnevá, keď niekto tvrdí, že zvieratá pri výcviku trápi. „Veď keby to bola pravda, tak ich nemôžeme predvádzať. Skôr o ne máme obavy, napríklad keď má časť nášho zverinca koliku.“
NEUSTÁLE V STREHU
Antonín Aleš starší, principál cirkusu Aleš hovorí o vysokých nákladoch. „Ľudia nepotrebujú takú starostlivosť ako zvieratá. Minulú sezónu sme mali v programe vystúpenie drezéra s tuleňmi zo Španielska. Zvieratám musela neustále pritekať voda do bazéna a vytekala z neho von. Všade sme museli zaplatiť vodné a stočné. Bez pardonu. Predstavte si tú pálku za vodu" opisuje A. Aleš.
Španiel sa čudoval, že nám tu nikto nevychádza v ústrety. Tvrdil, že u nich a v ďalších západných krajinách ich úrady a dodávateľské firmy rady podporia a účtujú im minimálne ceny. Tešia sa, keď môžu pomôcť a prísť sa zabaviť. Vodu im len tak sami od seba zabezpečia trebárs hasiči.“
Keby tulene nedostávali denne morské ryby a nemali by uspokojivý životný priestor, videl by to na nich aj laik. „Vymyslieť a uživiť dobrý cirkus je náročné. To nie je len postaviť stan a niečo v ňom ukázať. Za všetko musíme platiť,“ hovorí A. Aleš.

Nemé tváre v kočovných zverincochZdroj: Vladimír Kampf / Profit
Principálov syn Antonín Aleš mladší predvádza v manéži tigre a levy. „Musím byť neustále v strehu, aj napriek tomu, že svoje zvieratá poznám a ony poznajú mňa. Aj ja ich musím rešpektovať. Na úvodné vystúpenia tejto sezóny nepustíme do klietky spolu tigre a levy. Levy na to ešte nemajú náladu,“ dodáva A. Aleš.
OCHRANCOVIA V NAJLEPŠEJ LÓŽI
Tlak na zákaz používania divých zvierat v cirkusoch sa na celom svete stupňuje. Mnohé krajiny či mestá už vydali nariadenia zakazujúce vstup takýmto cirkusom na ich územie. Napríklad cirkus so šelmami nesmie do Viedne. Zato kone a iné kopytníky viedenskej radnici v manéži neprekážajú.

Nemé tváre v kočovných zverincochZdroj: Vladimír Kampf / Profit
Principál talianskeho cirkusu Medrano Brian Casartelli svoje zvieratá miluje. Rodina má v Taliansku dva safari parky. Dokopy dvetisícpäťsto zvierat z celého sveta. Cirkus Medrano má už za drezúry dve najvzácnejšie cirkusové trofeje z festivalu v Monte Carle.
Pred niekoľkými rokmi Sloboda zvierat upozorňovala na utrpenie živočíchov v cirkusoch. Fotografie z bilbordovej kampane vznikli sčasti v Medrane. Manažérke sa ozvali dámy, ktoré chceli fotografovať pre médiá. Dostali zadarmo miesta v najlepšej lóži.
„Keby sa mi predstavili, že sú z organizácie, ktorá chráni zvieratá, rád sa s nimi porozprávam, urobím im sprievodcu po všetkých priestoroch cirkusu a predstavím im celý náš zverinec,“ hovorí B. Casartelli.
JE TO TROCHU INAK
Efekt z ich bilbordov bol podľa neho opačný. „Všetci to údajné zlo chceli vidieť na vlastné oči. Lebo ľudia sú už takí."