Článok pokračuje pod video reklamou
Cenné skúsenosti: Juraj Danko si vybavoval formality sám, Peter Uličný pochopil, že sa neoplatí školu flákať, a Martin Tomko získal štipendium
Študovať v zahraničí sa v súčasnom svete globalizácie a cestovania považuje za zaujímavé, ale aj rozumné. Úroveň vzdelania získaného v zahraničí býva vyššia ako doma. A keďže angličtina je nepochybne kráľom medzi svetovými jazykmi, väčšina Slovákov vkladá svoje úspory do vzdelávania v anglicky hovoriacich krajinách. Kto nemá rád diaľky, volí Veľkú Britániu alebo Írsko. Obľúbené sú aj Spojené štáty americké a Kanada. Najdobrodružnejšie povahy, ktorým neprekáža cestovať za vzdelaním na druhý koniec sveta, odchádzajú do Austrálie alebo na Nový Zéland.
Pred rozhodnutím, kde a ako ísť k protinožcom študovať, by si mal záujemca objektívne zhodnotiť svoje znalosti jazyka a pozrieť si stav bankového konta. Ak je v angličtine začiatočník, vhodné je štúdium na jednej z mnohých jazykových škôl. Keď dokáže „speakovať“ pomerne plynulo, môže si vybrať odborné kurzy, ktoré ponúkajú miestne colleges. Napokon, ak chce študovať na univerzite, jeho angličtina už musí byť naozaj na úrovni – a úspory tiež.
Agentúru si preverte
Človek, ktorého láka štúdium v Austrálii, sa najprv musí rozhodnúť, či sa tam vyberie na vlastnú päsť, alebo s pomocou agentúry. Ak je študent menej samostatný, cestuje do zahraničia prvý raz alebo sa bojí byrokracie, požiada o pomoc agentúru. Netreba sa však unáhliť a treba si overiť jej serióznosť. Sú také, čo sľubujú hory-doly: lacné ubytovanie, ktoré je hodinu cesty od školy. Odvoz z letiska, ktorý nie je nevyhnutný, alebo super ceny na školách, ktoré by ste dostali aj bez agentúry.