Pár nápadov pre lepšie Slovensko a odvážnejších Slovákov

28.03.2016 | Profit

Všetci sa pred voľbami pýtali politikov‚ čo mienia robiť‚ ak prejdú volebným sitom. Profit sa spýtal štyroch rozhľadených ľudí‚ ktorých by sme mohli nazvať „obyčajnými“‚ ak by to neznelo v predvolebnej klíme trochu zavádzajúco. Odpovedali nám herečka Petra Vajdová‚ začínajúci podnikateľ Ivan Mistrík‚ politologička Soňa Szomolányiová a operný spevák Peter Mikuláš. Dve ženy‚ dvaja muži‚ po dvoch z inej generácie. Každý z nich je profesionál vo svojej sfére‚ každý má Slovensko rád a chcel by preň to najlepšie. Takže, čo je pre nás naozaj dôležité‚ dámy a páni?

Profit sa pýtal:

1. Čo teraz podľa vás Slovensko najviac potrebuje?

2. Čo by ste na Slovensko importovali zo sveta?

3. Predstavte si, že by mali politici povinné školenia. Aké by ste im vybrali?

4. Aké konkrétne riešenia pre svoj život a prácu očakávate od novej vlády?

5. Keby ste mohli urobiť Slovákom nejakú svetovú osobnosť a dosadiť ju na čelo našej vlády‚ kto by to bol?

6. Ak by ste mohli na základné školy zaviesť jeden nový povinný predmet, ktorý by deťom pomohol v živote‚ čo by ste vybrali?

7. Malo by mať Slovensko iné štátne zriadenie ako v súčasnosti?

8. Je pre vás politika niečo‚ čo sa týka každého človeka, alebo niečo‚ na čo nemáme dosah? A čo vás dokáže na politike rozčúliť?

9. Majú sa prečo slovenské talenty pracujúce v zahraničí vracať domov?

10. Čo je na tejto krajine to najlepšie‚ čo vás drží stále tu?

Odpovedá:

Petra Vajdová‚ herečka

Zdroj: Kaja Čemová

Politici by mali milovať našu krajinu, jej ľudí, rešpektovať a predovšetkým poznať našu históriu. Ale asi najviac by Slovensko potrebovalo veľa trpezlivosti a veľa peňazí

1. Slovensko teraz najviac potrebuje vyriešiť nepovšimnuté alebo zle riešené problémy, ktoré si jednotlivé vlády odovzdávajú. Na to potrebuje politikov, ktorí dokážu pracovať predovšetkým pre ľudí a za svoju prácu sú ochotní niesť zodpovednosť. Teda nielen využívať svoje práva a možnosť nabaľovať sa vo svojich pozíciách. Politické osobnosti by mali milovať našu krajinu, jej ľudí, rešpektovať a najmä poznať našu históriu. Mali by byť dostatočne vzdelaní a mať aj kultúrne vystupovanie. Ale asi najviac by Slovensko potrebovalo veľa trpezlivosti a veľa peňazí.

2. Máme veľa, zároveň však aj veľa potrebujeme. Učiť sa od správnych ľudí a krajín. Ale s rešpektom k ľuďom na celom Slovensku, ktorí dokážu aj z mála prežiť a bojovať o šťastie. Čo by som importovala? More, šťastnú južanskú povahu, severskú vyspelosť a poriadok, rakúske platy a dôchodky, amerických psychiatrov. Najviac by som sem však doviezla vnútornej slobody človeka, ktorá u nás celé desaťročia, priam storočia chýbala.

3. Školenie‚ ktoré by pomohlo politikom pochopiť, že sú tu pre ľudí a nie pre seba. Že za každé rozhodnutie musia prijať zodpovednosť. Že ich úlohou nie je dokazovať, kto má väčšiu moc a kto je silnejší. Že to nie je o nich‚ ale o Slovensku, o malej krajine, ktorá sa musí starať nielen o to, ako ju vníma zahraničie, ale aj jej ľudia. Či sú spokojní a či majú pocit bezpečia a spravodlivosti.

4. Chcela by som cítiť, že si môžem dovoliť mať deti. Že ich budem vedieť zabezpečiť a ony tu budú chcieť zostať pracovať a žiť. Chcem, aby som sa nemusela báť, čo sa stane, ak ja alebo moja rodina ochorie‚ chcem mať istotu, že sa o nás štát v podobe fungujúceho zdravotníctva postará. Chcela by som, aby aj ľudia s mojou profesiou mali možnosti širšieho uplatnenia a ohodnotenia. Aby oblasť kultúry nezostávala medzi poslednými problémami, ktoré vyžadujú riešenia a peniaze. Lebo kultúra živí dušu človeka.

5. Nemám konkrétnu osobnosť, pretože každý človek má aj svoje chyby. Momentálne by mi postačil politik, ktorý nemusí kradnúť a okrádať ľudí vstupom do politiky, lebo je sám zabezpečený poctivou prácou, má chuť a silu bojovať. Takže moja najväčšia otázka je, kto je najmenej škodný a koho budem voliť.

6. Deťom by som pridala hodiny jazykovej konverzácie a komunikačných schopností. Nie preto, aby mohli žiť vonku, ale aby mali možnosť dostať sa k zdrojom informácií z celého sveta. Počítačovo sú zdatné už v predškolskom veku‚ ale čoraz viac sa strácajú v medziľudských vzťahoch. Mal by to byť predmet, ktorý ich vyzbrojí sociálnou empatiou a vierou, že v živote má zmysel byť čestný a pokorný.

7. Iné zriadenie? Na to si netrúfam odpovedať.

8. Politika sa týka každého z nás. Každý sa ňou zaoberá a rieši ju doma v kuchyni. Problém je, že ľudia prestali dúfať v to, že môžu sami niečo ovplyvniť. Ale ak by sme všetci mávli rukou, bolo by zbabelé potom nariekať. Už sa učíme byť aktívni‚ len sa nám v tej záplave volebných informácií, osočovaní a sľubov akosi ťažko vyberá. Tak ťažko žijú ľudia, ktorí sú chorí, osamotení, bez práce a často sa len vďaka médiám ich problém začne riešiť. Vždy má zmysel pokúsiť sa niečo zmeniť. Preto by mal naozaj každý voliť‚ niečomu veriť.

9. Dôvody na návrat majú aj nemajú. Ak tu majú rodinu, priateľov a zázemie, tak áno. Ak ich tu však nevieme dostatočne ohodnotiť a vážiť si ich, sami im pred nosom zatvárame dvere. Keď ich viac uznávajú vo svete, je prirodzené, že sa im vrátiť nežiada.

10. Drží ma tu predovšetkým rodina‚ ale tu som vyrástla, tu som doma. Tu pracujem a žijem, ako najlepšie viem. Ohodnotenie je iná stránka. Ale kam by sme vlastne išli? Na to, aby človek opustil Slovensko, musí mať aj zarobené, aj odvahu, aj správnu optiku. A jazykové zdatnosti. Milujem slovenčinu a nechcem sa jej vzdať. Ideálne by bolo, aby sme nemuseli rozmýšľať o tom, že by sme išli žiť inde. Áno‚ treba sa ísť pozrieť von‚ ale malo by byť samozrejmé chcieť sa vrátiť domov.

Na ďalšej strane:
Peter Mikuláš - Naša zem by mohla byť druhé Švajčiarsko, bránia tomu len niektorí ľudia, ktorí nemajú potuchy o harmonickom súzvuku

Príďte si oboch - Petru Vajdovú aj Petra Mikuláša - vypočuť na PROFIT klub - už 29. marca v bratislavskom Martinuse

Pokračovanie článku - stránka 1 z 4
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Rubrika: Ľudia a biznis

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Ako používať pdf vydanie v mobilnom zariadení

Pdf je univerzálny formát použiteľný prakticky v akomkoľvek zariadení. No každý mobil alebo tablet s ním narábajú inak, rôzne sa tiež môžu správať dva prehliadače v tom istom zariadení. Ak po tapnutí na odkaz na stiahnutie dostanete ponuku na uloženie súboru, všetko je vyriešené. Ak sa pdf otvorí v internetovom priehliadači, na neskoršie použitie v offline móde ho musíte odoslať do vhodnej aplikácie (Acrobat, Kindle, iBooks...), ktorá súbor uloží do pamäte zariadenia.

Jedno vydanie môže mať aj viac ako 20 MB, odporúčame sťahovať pri wifi pripojení a mať pár minút trpezlivosti. V pdf na stiahnutie sú dostupné vydania PROFITU od čísla 20/2014, staršie vydania sa dajú čítať v textovej verzii na webe alebo prezerať online vo flash čítačke.

Výhody pre predplatiteľov

1. Zľavy

Úspora od 25 % oproti cene v stánku

2. Pohodlie

Magazín Vám príde domov alebo do firmy

3. Na webe a na stiahnutie (len pri platbe online)

Články z PROFITU môžete neobmedzene čítať na webe a celé vydania si sťahovať vo formáte pdf použiteľnom aj v mobilných zariadeniach

4. PROFIT vo Floowie (len pri platbe online)

Ak používate agregátor Floowie a jeho mobilné aplikácie, aktivujte si predplatiteľskú registráciu a PROFIT si do Floowie budete môcť sťahovať bezplatne

5. Web takmer bez reklamy (len pri platbe online)

Iba jeden štandardný banner na ePROFIT.sk