Spite viac ako Donald Trump!

28.02.2016 | Júlia Mekyňová

Za emocionálnymi výbuchmi kontroverzného amerického prezidentského kandidáta sa môžu skrývať nebezpečné spánkové návyky. Takéto podozrenie vyslovili viaceré americké médiá. Miliardár Donald Trump obetuje spánku iba pár hodín. Čo to s človekom narobí?

Donald Trump o sebe hrdo vyhlasuje, že už dlhé roky spáva maximálne štyri hodiny denne. Spánkom vraj človek plytvá čas. Čím menej ho stráca v posteli, tým efektívnejšie stratégie v politike či v biznise stihne vytvoriť.

V tejto spánkovej úchylke nie je sám. Thomas A. Edison či Leonardo da Vinci údajne tiež zastávali názor, že spánok je požierač času a radšej ako v noci si krátko pospali cez deň.

Osem je fajn 

Spánkový deficit má aj mnoho iných úspešných jedincov. V posteli „prefláka“ nanajvýš štyri hodiny šéf spoločnosti Fiat Chrysler Sergio Marchionne, a viac tomu nedala svojho času ani britská premiérka Margaret Thatcherová. Zdá sa, že zdravý postoj k horizontálnej oddychovej polohe si stráži aspoň Bill Gates, vraj spáva prinajmenšom sedem hodín.

Podľa americkej Národnej nadácie pre spánok (NSF) si dospelý jedinec zaslúži sedem až deväť hodín spánku denne, tínedžeri ešte o hodinu viac. Existuje viacero výskumov, podľa ktorých dlhodobý spánkový deficit znižuje IQ aj imunitu a zhoršuje depresie.

Podľa vedcov z University of California však jedno až tri percentá populácie skutočne v pohode prežijú pri štyroch hodinách spánku denne. A je známe‚ že seniori bežne spávajú menej ako za mladi‚ zvyčajne päť až sedem hodín.

Neviete spať? Čítajte! 

Spánok môžu narušiť nedostatočne zatemnené, hlučné či prekúrené spálne. Zadovážte si preto hrubšie závesy (alebo aspoň masku na oči)‚ hodia sa aj kvalitné penové štuple do uší a pred spánkom si dobre vyvetrajte.

Ak sa prebudíte uprostred noci, odpustite si kontrolu smartfónu. Vyžarujú svetlo, ktoré vás zbytočne preberie. Ak sa vám do dvadsiatich minút nepodarí zaspať, na chvíľu sa začítajte do časopisu alebo do knihy, odporúčajú spánkoví experti NSF.

Pohárik pred spaním?

Alkohol pomáha zresetovať hlavu a zaspať nakrátko. Počas noci však zabraňuje preniknúť do hlbších kvalitných spánkových fáz. Býva tiež najčastejším dôvodom, prečo sa aj po ôsmich hodinách spánku zobudíme ráno unavení a dolámaní.

Zázračný tryptofán

Funguje lepšie ako uspávanka. Podľa viacerých štúdií dokážeme vďaka tejto aminokyseline bleskovo zaspať. Spánkoví experti odporúčajú dopriať si pred spaním niečo malé na zahryznutie‚ bohaté na tryptofán (obsahuje ho napríklad syr, mlieko, tvaroh, ryby či quinoa).

Článok vyšiel v magazíne PROFIT 4/2016. Iba predplatitelia môžu na webe čítať všetky články. Okrem toho si môžu kompletné vydania sťahovať vo formáte pdf alebo si ich prezerať vo flashovej čítačke.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Tagy: americké voľby, Donald Trump, posteľ, spánok

Rubrika: Dobrý život

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Ako používať pdf vydanie v mobilnom zariadení

Pdf je univerzálny formát použiteľný prakticky v akomkoľvek zariadení. No každý mobil alebo tablet s ním narábajú inak, rôzne sa tiež môžu správať dva prehliadače v tom istom zariadení. Ak po tapnutí na odkaz na stiahnutie dostanete ponuku na uloženie súboru, všetko je vyriešené. Ak sa pdf otvorí v internetovom priehliadači, na neskoršie použitie v offline móde ho musíte odoslať do vhodnej aplikácie (Acrobat, Kindle, iBooks...), ktorá súbor uloží do pamäte zariadenia.

Jedno vydanie môže mať aj viac ako 20 MB, odporúčame sťahovať pri wifi pripojení a mať pár minút trpezlivosti. V pdf na stiahnutie sú dostupné vydania PROFITU od čísla 20/2014, staršie vydania sa dajú čítať v textovej verzii na webe alebo prezerať online vo flash čítačke.

Výhody pre predplatiteľov

1. Zľavy

Úspora od 25 % oproti cene v stánku

2. Pohodlie

Magazín Vám príde domov alebo do firmy

3. Na webe a na stiahnutie (len pri platbe online)

Články z PROFITU môžete neobmedzene čítať na webe a celé vydania si sťahovať vo formáte pdf použiteľnom aj v mobilných zariadeniach

4. PROFIT vo Floowie (len pri platbe online)

Ak používate agregátor Floowie a jeho mobilné aplikácie, aktivujte si predplatiteľskú registráciu a PROFIT si do Floowie budete môcť sťahovať bezplatne

5. Web takmer bez reklamy (len pri platbe online)

Iba jeden štandardný banner na ePROFIT.sk