Šéf ABB na Slovensku je presvedčený‚ že aj roboty potrebujú etický prístup

15.03.2016 | Júlia Mekyňová

Vynález spoločnosti, v ktorej pôsobí, ušetril Číne toľko energie, koľko za dva roky minú v dvanásťmiliónovom Pekingu. Vyvíja napríklad podmorské káble vysokého napätia aj rýchlonabíjacie stanice pre elekromobily. Jeho osobnou vášňou sú priemyselné roboty. O najdôležitejších veciach sa však rozhoduje bez techniky – intuíciou a signálmi vlastného žalúdka. Riaditeľ ABB Group Slovakia Marcel Jacobus Henri van der Hoek.

Pôsobili ste ako manažér v Nemecku, v Poľsku, v Bulharsku aj v Dubaji. Dvadsaťjeden rokov pre tú istú spoločnosť. Dá sa to vôbec?

Áno, ak pre vás firma vytvára prostredie, v ktorom sa neustále posúvate vpred. Ako technický inžinier som začínal v obchode, prešiel som divíziou vývoja produktov k manažmentu a riadeniu greenfieldových projektov. Ak dáte človeku možnosť robiť to, čo miluje, zostane. Keď navyše dlhodobo načúvate jeho potrebám, viete, čo má rád, tak možno aj celé štvrťstoročie.

Čo človeka udrží v jedinej spoločnosti skutočne spokojného a šťastného?

Otvorená komunikácia a pravidelné rozhovory o jeho ambíciách a snoch. Človek je prirodzene naprogramovaný na túžbu po vlastnom rozvoji. Spokojnosť zamestnanca si nekúpite tým, že mu každý rok pridáte k platu zopár „cukríkov“. Musíte s ním hovoriť. Pýtať sa ho, ako je spokojný so súčasnou náplňou, či mu vyhovuje pracovný čas, či túži po zmene a aká by mala byť. Nie vždy dokážete naplniť všetky jeho potreby, minimálne sa však dozviete, na čom ste. Nikdy, samozrejme, neviete, kde po pracovnej stránke skončíte. Tak, ako sa v živote meníme my sami, dozrievajú aj naše pracovné hodnoty a potreby. O desať rokov budete možno niekde úplne inde.

ABB zamestnáva na celom svete 135-tisíc ľudí. Na Slovensku šéfujete trom stovkám. Podľa čoho si vyberáte kolegov?

Človeka prijímajú do práce väčšinou podľa jeho životopisu, skúseností a schopností. To je z môjho pohľadu najčastejšia chyba, ktorú môžu personalisti a manažéri urobiť. Integrita, povaha človeka a jeho schopnosť zapadnúť do tímu sú často dôležitejšie ako fakty z „cévečka“. Predstavujem si kandidáta v situáciách, ktoré bude riešiť s tímom. Premýšľam, ako doň zapadne. A tiež si k sebe nevyberám ľudí, ktorí myslia a uvažujú ako ja. Správny tím potrebuje rôznorodosť.

Ako zistiť, či nový zamestnanec skutočne do tímu zapadne?

Na to vám nestačí hodina. U nás sa vždy o závažných veciach rozhodujeme spoločne. Ak mám na pohovore človeka, ktorý sa mi zapáči, zvažujeme jeho prijatie spoločne ako tím. Najlepšie rozhodnutia nespravíte sám.

Ktorá pracovná kultúra vám bola najbližšia?

Krajiny strednej Európy sú si veľmi podobné. V práci môžete komunikovať priamo. Priamosť je vždy najlepšou voľbou, v práci aj v živote. Ale napríklad v Ázii musíte nonstop myslieť na to, aby ste sa človeka pred vami nedotkli. Mottom ázijskej kultúry je druhému za každých okolností prejavovať úctu. To môže v biznise narobiť aj problémy. Ak nepoznáte dostatočne ich kultúru a udeje sa niečo zlé, nemusíte sa o tom ako šéf ani dozvedieť alebo vám skutočný význam môže uniknúť. Je tu zvykom podávať aj „jóbovky“ pozitívnym spôsobom. Niektoré ázijské kultúry majú potrebu vyhýbať sa konfliktom tak hlboko zakorenenú, že vám neostáva iné, len sa spoľahnúť na vlastné inštinkty a detektívne praktiky.

Spokojnosť zamestnanca si nekúpite tým, že mu každý rok pridáte k platu zopár „cukríkov“. Musíte s ním hovoriť

Vraj ste jeden z najetickejších ľudí, akých vaši kolegovia poznajú. Zažili ste v rôznych krajinách rôzne prístupy k etike?

Etika nemá varianty. Nedá sa byť na päťdesiat či osemdesiat percent etický. V našej spoločnosti sme sa rozhodli neodvracať od nepríjemných situácií zrak a máme nulovú toleranciu k neetickému správaniu.

Dokážu etickí ľudia zlepšiť nového ľahtikárskeho kolegu?

Do určitej miery áno. Tím, ktorý žije etickými hodnotami, sa môže dotknúť aj druhého človeka. Na druhej strane človek, ktorý celý život uznával diametrálne odlišný hodnotový rebríček, si nie vždy zvykne na nové móresy. Roky ma naučili, že do zamestnania prijímate často človeka kvôli jeho schopnostiam, a prepúšťate ho kvôli jeho správaniu a hodnotám.

Marcel J. H. van der Hoek

Zdroj: Maňo Štrauch

Vzdelaním elektrotechnický inžinier, od roku 2011 je riaditeľom ABB Slovakia. Tento Holanďan strávil celý svoj doterajší pracovný život so spoločnosťou ABB Group, ktorá patrí k trhovým lídrom v energetike a automatizácii. Na Slovensku pôsobí už po druhýkrát, predtým spoločnosť zastupoval na obchodnom a marketingovom poste. Žije v Bratislave so svojou slovenskou manželkou a dvoma deťmi. Hovorí slušne po slovensky. Pod vedením M. van der Hoeka získala ABB Slovakia cenu ViaBona 2012 za férové a zodpovedné podnikanie.

Čo robíte, keď vo vzduchu cítite problémy?

Okrem bežných firemných systémov používam fyziologický senzoring – vlastný žalúdok. Ak sa krúti, je čas vyložiť karty na stôl a hovoriť o probléme. Pomáha mi aj praktická otázka, ktorú si v konfliktných situáciách položím: Ak sa takto rozhodnem a zajtra o tom napíšu v novinách, budem so sebou spokojný?

Človeka prijímajú do práce väčšinou na základe jeho “cévé”, skúseností a schopností. To je z môjho pohľadu najčastejšia chyba, ktorú môžu personalisti a manažéri urobiť

Nadnárodné spoločnosti rady zdôrazňujú význam rovnováhy práce a súkromného života. Ako je to u vás?

Je to skôr módny slogan, nie spôsob, akým by sme sa mali riadiť.

Dočítajte celý článok s predplatným!

Článok vyšiel v magazíne PROFIT 4/2016. Ak ste predplatiteľ PROFITU, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup. Ak ešte predplatiteľ nie ste, kúpte si toto digitálne vydanie alebo si objednajte predplatné so zľavou až do 45%:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Rubrika: Ľudia a biznis

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Ako používať pdf vydanie v mobilnom zariadení

Pdf je univerzálny formát použiteľný prakticky v akomkoľvek zariadení. No každý mobil alebo tablet s ním narábajú inak, rôzne sa tiež môžu správať dva prehliadače v tom istom zariadení. Ak po tapnutí na odkaz na stiahnutie dostanete ponuku na uloženie súboru, všetko je vyriešené. Ak sa pdf otvorí v internetovom priehliadači, na neskoršie použitie v offline móde ho musíte odoslať do vhodnej aplikácie (Acrobat, Kindle, iBooks...), ktorá súbor uloží do pamäte zariadenia.

Jedno vydanie môže mať aj viac ako 20 MB, odporúčame sťahovať pri wifi pripojení a mať pár minút trpezlivosti. V pdf na stiahnutie sú dostupné vydania PROFITU od čísla 20/2014, staršie vydania sa dajú čítať v textovej verzii na webe alebo prezerať online vo flash čítačke.

Výhody pre predplatiteľov

1. Zľavy

Úspora od 25 % oproti cene v stánku

2. Pohodlie

Magazín Vám príde domov alebo do firmy

3. Na webe a na stiahnutie (len pri platbe online)

Články z PROFITU môžete neobmedzene čítať na webe a celé vydania si sťahovať vo formáte pdf použiteľnom aj v mobilných zariadeniach

4. PROFIT vo Floowie (len pri platbe online)

Ak používate agregátor Floowie a jeho mobilné aplikácie, aktivujte si predplatiteľskú registráciu a PROFIT si do Floowie budete môcť sťahovať bezplatne

5. Web takmer bez reklamy (len pri platbe online)

Iba jeden štandardný banner na ePROFIT.sk