Už ráno predpovie‚ aký bude celý náš deň

14.02.2016 | Júlia Mekyňová

Myseľ a sebaovládanie sú podľa výskumov najsilnejšie počas prvých hodín nášho dňa. Rána by sme preto mali využiť na aktivity, na ktorých nám výnimočne záleží. A zároveň dopriať niečo príjemné človeku‚ ktorý je pre nás najdôležitejší – a tým sme my sami. Lebo bez nás by nebol ani náš život.

Vedci potvrdzujú‚ že najväčšiu sebakontrolu máme ráno a postupom dňa ju strácame. „Ani diéty sa neporušujú pred poludním, ale takmer vždy až vo večerných hodinách. A aj väčšina impulzívnych trestných činov sa udeje po polnoci,“ tvrdí americký psychológ Roy Baumeister.

Podľa neho platí‚ že ak sa človek nedokáže k niečomu dlhodobo dotlačiť, problematickú aktivitu je najlepšie vsunúť do prvých hodín dňa. Stačí si napríklad privstať a pol hodinu angličtiny či malú rozcvičku si naplánovať do ranného programu.

Ak začnete ráno podráždene, je možné‚ že negatívne pocity sa budú počas dňa iba stupňovať. Platí to však aj pre radosť

Ráno je ideálne začať napríklad:

1. REČNÍCKOU OTÁZKOU. Tak to vraj robieval zakladateľ Apple Steve Jobs. Po zobudení sa na seba pozrel do zrkadla a spýtal sa: Keby bol dnešok posledným dňom môjho života, bol by som spokojný s jeho programom? Ak znela odpoveď nie, plán úloh preškrtal. Či to tak naozaj robil‚ to sa už nikdy nedozvieme‚ ale rozhodne svoj život prežil naplno.

2. DROBNÝM POTEŠENÍM. Šťastné rána potrebujú prípravu. Výskumy ukazujú, že keď sa tešíme na niečo, čo milujeme, výrazne to zvyšuje pozitívne pocity počas celého dňa. Cestou do práce si urobte zastávku na mieste‚ ktoré vás nabíja energiou‚ kúpte na pracovný stôl kvety alebo si naplánujte pracovné raňajky s niekým‚ koho máte skutočne radi.

3. NASTAVENÍM NÁLADY. Ranné pocity veselosti či mrzutosti sa s nami môžu ťahať celý deň. „Sledovali sme vplyv rannej nálady na zvyšok dňa. Ak začnete ráno podráždene alebo nahnevane, je pravdepodobné‚ že negatívne pocity sa budú počas dňa iba stupňovať,“ prezradila magazínu Time profesorka Steffanie Wilková z Ohio State University. Platí to aj naopak. Ranný pocit radosti môže pretrvať až do neskorého večera.

4. ĎAKOVNÝM E-MAILOM. Ďakujem za včerajší večer... za super vtip‚ na ktorom som sa tak nasmial... za kávu z automatu... za tvoj úsmev, ktorý mi vždy zlepší deň. „Poslať ďakovný e-mail komukoľvek, kto sa vám ráno v myšlienkach pripomenie, je overenou stratégiou šťastných návykov,“ tvrdí vo svojej knihe The Happiness Advantage Shawn Anchor, psychológ a expert na šťastie z Harvardovej univerzity.

Malé vyjadrenie vďačnosti niekomu inému vraj dokáže s naším pozitívnym naladením počas dňa robiť zázraky. Napíšte hocikomu, komu máte dôvod povedať úprimné ďakujem – priateľovi, kolegovi, zamestnancovi‚ šéfovi, vrátnikovi alebo susedovi. Zlepšíte deň sami sebe a s najväčšou pravdepodobnosťou aj dotyčnému.

Článok vyšiel v magazíne PROFIT 3/2016. Iba predplatitelia môžu na webe čítať všetky články. Okrem toho si môžu kompletné vydania sťahovať vo formáte pdf alebo si ich prezerať vo flashovej čítačke.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Rubrika: Dobrý život

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Ako používať pdf vydanie v mobilnom zariadení

Pdf je univerzálny formát použiteľný prakticky v akomkoľvek zariadení. No každý mobil alebo tablet s ním narábajú inak, rôzne sa tiež môžu správať dva prehliadače v tom istom zariadení. Ak po tapnutí na odkaz na stiahnutie dostanete ponuku na uloženie súboru, všetko je vyriešené. Ak sa pdf otvorí v internetovom priehliadači, na neskoršie použitie v offline móde ho musíte odoslať do vhodnej aplikácie (Acrobat, Kindle, iBooks...), ktorá súbor uloží do pamäte zariadenia.

Jedno vydanie môže mať aj viac ako 20 MB, odporúčame sťahovať pri wifi pripojení a mať pár minút trpezlivosti. V pdf na stiahnutie sú dostupné vydania PROFITU od čísla 20/2014, staršie vydania sa dajú čítať v textovej verzii na webe alebo prezerať online vo flash čítačke.

Výhody pre predplatiteľov

1. Zľavy

Úspora od 25 % oproti cene v stánku

2. Pohodlie

Magazín Vám príde domov alebo do firmy

3. Na webe a na stiahnutie (len pri platbe online)

Články z PROFITU môžete neobmedzene čítať na webe a celé vydania si sťahovať vo formáte pdf použiteľnom aj v mobilných zariadeniach

4. PROFIT vo Floowie (len pri platbe online)

Ak používate agregátor Floowie a jeho mobilné aplikácie, aktivujte si predplatiteľskú registráciu a PROFIT si do Floowie budete môcť sťahovať bezplatne

5. Web takmer bez reklamy (len pri platbe online)

Iba jeden štandardný banner na ePROFIT.sk