Pohoda u smradľavej mačky alebo ako Priatelia inšpirovali Košice

23.09.2016 | Gabriela Pikovská

Patríte medzi fanúšikov seriálu Priatelia a chceli by ste zažiť atmosféru ako v ich famóznom Central Perku? Nemusíte až za veľkú mláku. Zájdite si do Košíc na Zvonársku ulicu do kaviarne‚ ktorú nazvali podľa Phoebinej chytľavej pesničky Smelly Cat (Smradľavá mačka). Tu však cítiť len dobrý nápad a nefalšované nadšenie.

Celý koncept vznikol ako dobrodružstvo troch starých priateľov‚“ hovorí na úvod jeden z majiteľov Róbert Anguš. „Každý z nás mal svoju prácu, ktorej sa naplno venoval, ale chýbalo nám miesto, ktoré by spájalo naše záujmy so zábavou. A tak sme prijali novú výzvu a pustili sme sa do projektu kaviarne a baru Smelly Cat.“

UČENIE ZA POCHODU

Skúsenosti v oblasti gastronómie nemali žiadne, keďže sa pohybovali v odlišnom prostredí. Jeden z majiteľov vlastnil poradenskú spoločnosť, ďalší bol manažérom v stavebnej firme a tretí bol úspešným režisérom a kameramanom. Keď však človek chce, nájde si spôsob, ako si svoj sen splniť. Nebolo ľahké nájsť vhodné priestory.

Náhodou išli okolo zdevastovanej budovy na Zvonárskej ulici, nahliadli dovnútra a priestor sa im tak zapáčil, že sa pustili do kompletnej rekonštrukcie. Trvala trištvrte roka‚ pričom najzdĺhavejšie bolo vybavovanie potrebných povolení.

Na vlastnej koži sa presvedčili‚ že byrokratické zaťaženie podnikateľov na Slovensku je obrovské. Pre podnikateľov, ktorí svoj biznis len rozbiehajú, je taktiež veľmi ťažké získať úver z banky, preto celý projekt financovali výlučne z vlastných zdrojov.

Peter Lipa v Smelly catZdroj: Archív Smelly cat | Petit Press 2016

Prečítajte si aj:

Pôdorys kaviarne je trojuholníkový, čo zbadáte, až keď sa po miestnosti poriadne rozhliadnete. Ak chcete sledovať život kaviarne, určite sa usaďte do obrovského kresla v najužšom cípe miestnosfakturáti. Odtiaľ uvidíte, ako čašníčka čapuje pivo z klavíra, kde vám barista chystá kávu, aj majiteľa‚ ako pracuje za barovým stolom. Domácka atmosféra vás nabáda‚ aby ste si vytiahli z police knihu, prípadne len tak sedeli a triedili si myšlienky.

PRIATEĽSKÝ BAR

Zámerom bolo vytvoriť inšpiratívny a pohodový podnik. Trojica majiteľov sa inšpirovala obľúbeným seriálom Priatelia, kde sa veľká časť príbehu odohráva v kaviarni s „prešmyčkovým“ názvom Central Perk. Šiesti kamaráti sa tu stretávajú po práci, rozprávajú sa, riešia svoje problémy a popritom niekedy počúvajú aj hudbu. V Košiciach túto pohodičku spustili v apríli 2011.

Dočítajte celý článok s predplatným!

Článok vyšiel v magazíne PROFIT 18/2016. Ak ste predplatiteľ PROFITU, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup. Ak ešte predplatiteľ nie ste, kúpte si toto digitálne vydanie alebo si objednajte predplatné so zľavou až do 45%:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Tagy: kaviareň

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Ako používať pdf vydanie v mobilnom zariadení

Pdf je univerzálny formát použiteľný prakticky v akomkoľvek zariadení. No každý mobil alebo tablet s ním narábajú inak, rôzne sa tiež môžu správať dva prehliadače v tom istom zariadení. Ak po tapnutí na odkaz na stiahnutie dostanete ponuku na uloženie súboru, všetko je vyriešené. Ak sa pdf otvorí v internetovom priehliadači, na neskoršie použitie v offline móde ho musíte odoslať do vhodnej aplikácie (Acrobat, Kindle, iBooks...), ktorá súbor uloží do pamäte zariadenia.

Jedno vydanie môže mať aj viac ako 20 MB, odporúčame sťahovať pri wifi pripojení a mať pár minút trpezlivosti. V pdf na stiahnutie sú dostupné vydania PROFITU od čísla 20/2014, staršie vydania sa dajú čítať v textovej verzii na webe alebo prezerať online vo flash čítačke.

Výhody pre predplatiteľov

1. Zľavy

Úspora od 25 % oproti cene v stánku

2. Pohodlie

Magazín Vám príde domov alebo do firmy

3. Na webe a na stiahnutie (len pri platbe online)

Články z PROFITU môžete neobmedzene čítať na webe a celé vydania si sťahovať vo formáte pdf použiteľnom aj v mobilných zariadeniach

4. PROFIT vo Floowie (len pri platbe online)

Ak používate agregátor Floowie a jeho mobilné aplikácie, aktivujte si predplatiteľskú registráciu a PROFIT si do Floowie budete môcť sťahovať bezplatne

5. Web takmer bez reklamy (len pri platbe online)

Iba jeden štandardný banner na ePROFIT.sk