Dajte si DETOXIKÁCIU organizmu ako novoročný darček

13.01.2016 | Pavel Malovič

Mnohých po Vianociach a novoročných oslavách bolí hlava, sú unavení, malátni, bez kreativity a zvyčajných činorodých nápadov. A to ešte príde plesová sezóna a fašiangy s ďalšími gastronomickými aj nápojovými nástrahami.

Ťažobu po prehnanom prejedaní sa, ktoré počas roka náš rozumný jedálny lístok zvyčajne neakceptuje, možno najlepšie prelomiť pozvoľna čo najprirodzenejšou očistnou detoxikáciou alebo kontrolovaným pôstom.

Na úvod: Detoxikačný dotazník

Pomalá detoxikácia je užitočná pre každého, kto kladne odpovie aspoň na dve z týchto otázok:

 • Bolieva vás často hlava alebo mávate iné podobné bolesti a ťažkosti?
 • Jedávate často v zariadeniach rýchleho občerstvenia a máte radi vyprážané jedlá alebo kupujete najmä priemyselne spracované potraviny?
 • Pijete pravidelne kávu, nadmerne sladíte, doprajete si sladkosti aj počas dňa?
 • Máte nadváhu alebo sklony k nárazovému prejedaniu sa?
 • Mávate zvýšený krvný tlak či vyššie hladiny krvných tukov a cholesterolu?
 • Máte alergickú reakciu na niektoré potraviny alebo inú alergiu, ktorá sa prejavuje ako senná nádcha, vyrážky alebo problémy s dýchaním?
 • Trpíte zahlienením alebo častými zápalmi v nose a hrdle?
 • Mávate zápchu či tráviace ťažkosti?
 • Užívate pravidelne lieky predpísané lekárom alebo si kupujete voľnopredajné lieky, máte skúsenosti s užívaním „mäkkých“ drog?
 • Fajčíte cigarety, cigary, fajku?
 • Pijete pravidelne pivo, víno alebo tvrdý alkohol?
 • Cítite sa často unavení alebo vyčerpaní?

Už medicínsky klasik Hippokrates vedel, že telo treba z času na čas zvnútra vyčistiť. Nezvyčajný stav, pri ktorom ubúdala energia a prichádzala únava i celkové vyčerpanie, formuloval ako zanesenie organizmu jedovatými látkami – toxínmi. Pacientom ordinoval figy, datle, hrozienka a veľa čistej vody.

Popísal aj mnoho bylinných liekov a liečebných postupov, ktoré organizmus čistili. Tak sa telo postupne zbavovalo špiny, ale aj zlých duchov, všetkého, čo v staroveku i stredoveku ľudia považovali za škodlivé. Lekári púšťali žilou, podávali dávidlá, preháňadlá, zariekavaním vyháňali diabla.

Samozrejme, že sa to netýkalo len fyzického zdravia a kondície, ale aj duševného stavu a citového rozpoloženia, všetkého, čo možno označiť ako celkovú záťaž.

Neznalosť toho, ako žiť v súlade so zákonmi prírody, je tou najťažšou chorobou

OČISŤOVANIE A HLADOVKY

Pochádzajú z mystických techník a mali uľahčiť a prehĺbiť duchovné zážitky. Vo východoázijských krajinách sa ľudia tradične postia z rôznych duchovných, rituálnych, asketických či náboženských dôvodov. Kresťanstvo, židovstvo, islam, budhizmus aj hinduizmus či rôzne kmeňové náboženstvá poznajú pôst ako pokánie, prípravu na oslavy, očistu, spôsob trúchlenia alebo obetovania, spojenia s bohom, podporu mysle a duševných síl.

Po stáročia lekári a liečitelia liečili choroby pôstom nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Vedeli, že neznalosť, ako žiť v súlade s prírodnými zákonmi, môže byť tou najťažšou chorobou.

Predpokladané fyzické aj psychické zaťaženie v nastupujúcom roku zvyšuje množstvo nežiaducich odpadových produktov v organizme – kreatínkinázu, laktát, kyselinu močovú a amoniak. Šoková očista v podobe nárazovej detoxikačnej kúry alebo vyčerpávajúceho pôstu v tohto dôvodu neprichádza do úvahy. Preto je vhodné sústrediť sa na postupnú individuálnu úpravu pitného režimu a jedálneho lístka.

Na raňajky sa odporúča menej kravského mlieka a viac jogurtov s probiotickými kultúrami v zmesi s obilninami, ľanovými, sezamovými, slnečnicovými a tekvicovými semiačkami. Cez deň nesmú chýbať varianty hustých zeleninových polievok a v pare varená pestrofarebná zelenina – brokolica, paprika, karfiol, petržlen, mrkva a paradajky. Ako prílohy k hlavným jedlám sa preferujú rôzne druhy ryže alebo varené zemiaky. Cestoviny by sa mali konzultovať s lekárom.

 

OSVEDČENÉ RECEPTY

Dočítajte celý článok s predplatným!

Článok vyšiel v magazíne PROFIT 1/2016. Ak ste predplatiteľ PROFITU, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup. Ak ešte predplatiteľ nie ste, kúpte si toto digitálne vydanie alebo si objednajte predplatné so zľavou až do 45%:

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • Diskusia (0)

Rubrika: Zaujalo nás

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Ako používať pdf vydanie v mobilnom zariadení

Pdf je univerzálny formát použiteľný prakticky v akomkoľvek zariadení. No každý mobil alebo tablet s ním narábajú inak, rôzne sa tiež môžu správať dva prehliadače v tom istom zariadení. Ak po tapnutí na odkaz na stiahnutie dostanete ponuku na uloženie súboru, všetko je vyriešené. Ak sa pdf otvorí v internetovom priehliadači, na neskoršie použitie v offline móde ho musíte odoslať do vhodnej aplikácie (Acrobat, Kindle, iBooks...), ktorá súbor uloží do pamäte zariadenia.

Jedno vydanie môže mať aj viac ako 20 MB, odporúčame sťahovať pri wifi pripojení a mať pár minút trpezlivosti. V pdf na stiahnutie sú dostupné vydania PROFITU od čísla 20/2014, staršie vydania sa dajú čítať v textovej verzii na webe alebo prezerať online vo flash čítačke.

Výhody pre predplatiteľov

1. Zľavy

Úspora od 25 % oproti cene v stánku

2. Pohodlie

Magazín Vám príde domov alebo do firmy

3. Na webe a na stiahnutie (len pri platbe online)

Články z PROFITU môžete neobmedzene čítať na webe a celé vydania si sťahovať vo formáte pdf použiteľnom aj v mobilných zariadeniach

4. PROFIT vo Floowie (len pri platbe online)

Ak používate agregátor Floowie a jeho mobilné aplikácie, aktivujte si predplatiteľskú registráciu a PROFIT si do Floowie budete môcť sťahovať bezplatne

5. Web takmer bez reklamy (len pri platbe online)

Iba jeden štandardný banner na ePROFIT.sk