Predsavzatia si dá tretina Slovákov

07.01.2016 | red

Do roku 2016 si plánuje dať novoročné predsavzatie necelá tretina obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra TNS Slovakia.

Novoročné predsavzatia, ktoré si Slováci do nového roka plánujú dať, sa týkajú predovšetkým zdravia a zdravého životného štýlu.

Z tých, ktorí si novoročné predsavzatie dajú, sa až dve pätiny vyjadrili, že sa chcú starať o svoje zdravie (41 %), alebo že chcú schudnúť (37 %). Tretina opýtaných má v pláne zdravo sa stravovať (33 %). Traja z desiatich obyvateľov Slovenska by chceli viac šetriť (30 %), prípadne by chceli začať športovať (28 %).

Slováci by v novom roku chceli aj viac relaxovať (20 %), viac sa venovať rodine (19 %), dosiahnuť úspechy v práci (18 %) či dosiahnuť zvýšenie platu (17 %). A napríklad fajčiť by chcelo prestať 10 % ľudí. Iba tí respondenti, ktorí si plánujú dať novoročné predsavzatie. Respondenti mohli uviesť viacero odpovedí.

Zaujímavé sú aj rozdiely v rámci jednotlivých socio-demografických znakov. Zatiaľ čo ženy by sa chceli začať zdravo stravovať alebo schudnúť, muži chcú v novom roku viac zarábať, dosiahnuť úspechy v práci, alebo sa polepšiť. Mladí ľudia vo veku do 24 rokov by sa chceli v novom roku polepšiť, prípadne dokončiť školu, či dôkladnejšie sa pripravovať na skúšky.

Ľudia v strednom veku (35 - 44 rokov) by sa chceli viac venovať rodine a tiež dokončiť prestavbu či rekonštrukciu bytu alebo domu. No a starší ľudia (55 - 65 rokov) si zase predsavzali, že v novom roku sa budú viac starať o svoje zdravie a začnú sa zdravo stravovať. Ľudia s vyšším vzdelaním by v roku 2016 chceli dosiahnuť úspechy v práci, zatiaľ čo ľudia s nižším vzdelaním častejšie medzi svojimi predsavzatiami uvádzali, že by chceli prestať fajčiť.

Až 70 % z tých, ktorí si novoročné predsavzatie plánujú do nového roka dať, deklaruje, že svoje novoročné predsavzatia aj dodrží. Sú to hlavne ľudia vo veku 25 - 34 rokov a respondenti vysokoškolsky vzdelaní.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)