Práca‚ ktorá nám bola súdená

27.01.2016 | Júlia Mekyňová

Ste šťastní v práci, ktorú aktuálne robíte? Vstávate s úsmevom na perách alebo s kŕčmi v žalúdku a hyperaktívnou peristaltikou čriev? Aká by mala byť vaša vysnívaná pozícia? Ako ju nájsť a ako pochopiť, či sa na svoju súčasnú prácu skutočne hodíte? Na tieto a všelijaké ďalšie otázky sme hľadali odpovede na prvom tohtoročnom PROFIT klube.

PROFIT Klub: Práca, ktorá vám bola súdenáZdroj: Vladimir Kampf, Profit

V utorok 26. januára na tému o práci snov veľmi inšpiratívne diskutovali podnikatelia zo stránok nášho časopisu a odborníci z personalistiky i koučingu so šéfredaktorkou magazínu PROFIT, Vladimírou Bukerovou. Téma a naši skvelí hostia pritiahla do príjemnej kaviarne bratislavského kníhkupectva Martinus.sk na Obchodnej okolo sedemdesiat zvedavých divákov.

AK STE NA PROFIT KLUBE CHCELI BYŤ A NEBOLI‚ MÔŽETE SI POZRIEŤ CELÚ DISKUSIU ON-LINE CEZ TV.SME.SK

NEROBÍME, ČO NÁS BAVÍ

Ako sa na svojej aktuálnej stoličke cítite vy? Teší vás to, čo denne v práci robíte? Máte pocit, že svoje „remeslo“ skutočne zvládate?

„Robili sme nedávno prieskum, ktorý priniesol skutočne zaujímavé zistenia. Až šesťdesiat percent ľudí má pocit‚ že trávi väčšinu pracovného dňa robením niečoho, čo ich nebaví. Okrem toho‚ 70 percent priznalo, že sa venujú niečomu, čo nevyštudovali a 58 percent opýtaných sa v práci necíti byť dostatočne angažovaných,“ prezradil na PROFIT klube riaditeľ konzultačnej spoločnosti Gander Group Martin Miklánek.

V diskusii pripustil, že zamestnancovi by mal pomôcť vytvoriť pozíciu snov aj jeho bezprostredný manažér. Dobrý manažér sa totiž vyznačuje tým‚ že dokáže vydolovať z človeka to najlepšie. „Manažér by sa mal snažiť objavovať kľúčové vlastnosti svojho zamestnanca a tie jednoznačne podporiť‚“ dodáva M. Miklánek.

Phuong "Danny" Vo‚ Papaya‚ a Slavko Fulek (vzadu)Zdroj: Vladimir Kampf, Profit

Náš ďalší hosť‚ majiteľ výbornej vietnamskej reštaurácie Papaya Phuong „Danny“ Vo‚ prezradil‚ že má so svojimi zamestnancami každý mesiac‚ keď im odovzdáva výplatu‚ pohovor o tom‚ či majú dosť priestoru na to‚ aby svoju prácu robili naozaj dobre.

Sám prešiel v živote mnohými profesiami od novinára cez obchodníka‚ náborového pracovníka‚ hotelového zamestnanca‚ manažéra cestovnej kancelárie či obchodnej komory až po tlmočníka štátnych delegácií‚ aby zistil‚ že každá z nich mu dala niečo veľmi dôležité pre súčasnú prácu.

KOUČING NIE JE ZÁZRAK

Posunúť človeka na ceste k práci‚ ktorá mu je súdená‚ môže aj správny kouč. Ale pozor. „Koučovať vieme ľudí tak na 30 percent‚ čo je síce pekné číslo‚ ale zvyšných 70 percent je to, s čím sme sa defacto narodili,“ upozorňuje na pomer „tvárnosti materiálu“ kariérna poradkyňa a koučka Eva Uhríková z firmy Navigácia v povolaní.

Slavko Fulek‚ Cloud-IT a Eva Uhríková‚ Navigácia v povolaníZdroj: Vladimir Kampf, Profit

Najmä mladým ľuďom odporúča‚ aby si vyskúšať rôzne práce‚ a pokojne aj bizarné brigády. Pretože aj ten najčudesnejšie vyzerajúci dočasný džob pomáha človeku preskúmať a pochopiť, čo robiť chce a čo nechce‚ v čom je doma a čo nie sú práve jeho najsilnejšie stránky.

To, že každá práca človeka zocelí a dá mu skúsenosti, ktoré by inak nezískal, zdôraznila na PROFIT klube aj úspešná topmanažérka Barbora Paulovič Deckerová z IBM. „Na začiatku si človek o sebe často myslí, že chce niečo konkrétne. Jednotlivé skúsenosti a spätné väzby ho však natoľko posúvajú vpred, že svoje smerovanie môže aj úplne otočiť. V dvadsiatich rokoch sa len ťažko správne rozhodneme, čo skutočne chceme. V tomto veku máme ešte čas aj niekoľko rokov, kým skutočne objavíme, akým smerom tá naša správna cesta vedie‚“ povedala Barbora.

Prezradila‚ že práve pri profesionálnom basketbalovom zápase v USA dosť nečakane zistila‚ že má prirodzené manažérske a líderské schopnosti. A keď sa raz uchádzala o prácu športovej redaktorky v televízii‚ rovnako nečakane zistila‚ že sa na tú prácu nehodí a vlastne ju ani nechce robiť. Čo je určite dobre pre IBM‚ kde sa vypracovala z prvostupňovej manažérky na šéfku európskeho oddelenia starostlivosti o zákazníkov a mala možnosť kreovať novú riaditeľskú pozíciu.

Barbora Paulovič Deckerová‚ IBM a Martin Miklánek‚ Gander GroupZdroj: Vladimir Kampf, Profit

USMIEVATE SA, KEĎ VSTÁVATE?

Publikum našej diskusnej akcie si kládlo filozofickú otázku, ako človek zistí, či je na svoju súčasnú prácu skutočne stvorený. Za všetkých hostí rébus rozšifroval ďalší hosť PROFIT klubu‚ zakladateľ a projektový riaditeľ spoločnosti Cloud-IT Slavko Fulek: „Jednoducho. Keď sa ráno pri predstave nového dňa v práci nemáte problém usmievať. Ak sa už usmievať neviete, nastal čas zamyslieť sa nad zmenou.“

Malé aj veľké zmeny majú jedno spoločné. Chcú odvahu a čas. Aj s trpezlivosťou však treba citlivo narábať. „Žiadnou pracovnou skúsenosťou nestrácate čas. Nebuďte netrpezliví, väčšie výsledky sa zriedka dostavia už v prvom roku. Potvrdili sa slová môjho skvelého učiteľa z Fínska‚ že úspechu to trvá tri roky. Takmer do roka a do dňa. Tie tri roky ukážu, či firmu zatvoríte alebo či bude skutočne úspešná.“ Takže ak máte dilemu, možno stačí iba trochu počkať.

Slavko Fulek‚ Cloud-ITZdroj: Vladimir Kampf, Profit

A ako vidí prácu snov moderátorka PROFIT klubov a šéfredaktorka inšpiratívneho magazínu Profit, Vladimíra Bukerová? „Je to práca, ktorá nás napĺňa‚ posúva vpred a každý deň nám vylúdi úsmev na tvári. A áno‚ občas nahnevá‚ vytrápi‚ pokorí. Ale o tom je život a pokiaľ to prvé prevažuje‚ je to super.“ :)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)