Krv ako obrázok

29.11.2006 | Pavel Malovič

Čo si treba všímať pri kontrole krvného obrazu.

<a title=www.eprofit.sk href=66086>

onas/Profit_zdroj_do_clankov_258x100.jpg

Táto tajomná telesná tekutina je predmetom mnohých úvah súvisiacich so zdravím človeka. Faktom je, že krvný obraz by si mal každý dať skontrolovať aspoň raz ročne i po každej prechodenej chorobe. Jeho zmeny sa rýchlo odrazia na výkonnosti v práci i v komforte osobného života.

Krv je dopravným prostriedkom prepravujúcim najrozličnejšie látky po dráhach krvného obehu organizmu. Prúdia ňou výživné látky a splodiny ich rozkladu, látky účinné pre kvalitný život (vitamíny, hormóny, enzýmy), obranné prvky (protilátky proti najrozličnejším ochoreniam), plyny (kyslík, kysličník uhličitý, dusík) a teplo (dokáže „zatepliť“ alebo ochladiť organizmus).

Okrem toho má aj svoje špecifické vlastnosti. Ide napríklad o krvné zrážanie dôležité pre hojenie rán. Z celkového objemu vnútorného prostredia organizmu predstavuje síce jeho menšiu časť – 20 až 30 percent, ale zložením a funkciami je jeho najdôležitejšou časťou.

Aby človek normálne fungoval ako dobre namazaný stroj, potrebuje mať „krv ako obrázok“. Každá jedna z jeho sedemdesiatich biliónov telesných buniek dostane potom všetko, čo potrebuje, ba občas aj čosi dobré navyše.

Hodnoty, ktoré dokáže lekár v tejto tekutine identifikovať, dokonale ilustrujú zdravotný stav. Rutinné sledovanie, ktoré poskytuje základná preventívna prehliadka, odhalí iba časť pravdy. Pre hlbšie poznanie je vhodné množstvo sledovaných parametrov doplniť.

Hemoglobín

krv_1.jpg

Červené farbivo alebo krvný pigment hemoglobín (Hb) umožňuje prenos a výmenu dýchacích plynov. Aj preto jeho znásobenie prináša možnosť výraznejšieho okysličenia organizmu, s ktorým sa spája vyššia fyzická a psychická výkonnosť.

Hemoglobín sa skladá z bielkovinovej zložky a železa. Hovorí sa mu aj dýchací pigment. Jeho nosičmi či prenášačmi v krvnom obehu sú červené krvinky, diskovité útvary tvoriace sa v kostnej dreni a cirkulujúce v krvi. Výmena dýchacích plynov sa odohráva v pľúcach, konkrétne v stenách maličkých krvných ciev obopínajúcich pľúcne mechúriky.

Krvinky tu viažu nadýchaný kyslík na krvné farbivo a uvoľňujú ho na rozličných miestach tela podľa presného naprogramovania alebo aktuálnej potreby. Počet červených krviniek je v priemere 5,4 až 5,6 milióna na mikroliter krvi u mužov a 4,8 až 5 miliónov u žien.

Množstvo hemoglobínu sa u zdravého človeka pohybuje v hodnotách okolo 16 gramov na deciliter krvi u mužov a 14 gramov u žien. Za určitých okolností, ktoré zvyšujú počet červených krviniek a množstvo krvného farbiva – špeciálna výživa, výrazná fyzická trénovanosť, pobyt vo vysokohorskom prostredí – sa však pripúšťajú hodnoty až 18,5 gramu u mužov a 16,5 gramu u žien.

Krv môže byť vystavená nadmernému pôsobeniu dusičnanov a dusitanov obsiahnutých vo vode a v niektorých potravinách, ako napríklad údené mäso alebo zelenina, ktorej rast a dozrievanie sa urýchľuje hnojivami obsahujúcimi práve dusičnany. Vtedy vzniká iná forma hemoglobínu. Ide o methemoglobín, ktorý nie je schopný prenášať kyslík. Jeho prítomnosť v krvi sa môže prejavovať namodravým sfarbením pokožky a slizníc.

Počet červených krviniek a správne množstvo krvného farbiva pomáha, okrem už spomínaných možností, udržiavať a zvyšovať správna výživa s príslušným obsahom železa a bielkovín, ako aj príjem vitamínov B6, B12, kyseliny listovej a zinku.

Nebezpečný cholesterol

krv_2.jpg

Na výsledkoch biochemického krvného vyšetrenia možno vidieť koncentrácie najškodlivejšej tukovej látky – cholesterolu. Väčšina cholesterolu je v krvi viazaná na prenášače označované ako LDL (low density lipoproteins – lipoproteíny nízkej hustoty). Zvýšenie cholesterolu viazaného na LDL vedie k tvorbe obávaných usadenín v stenách ciev.

Ale cholesterol viazaný na HDL (high density lipoproteins – lipoproteíny vysokej hustoty) pôsobí opačne, z hľadiska cievneho systému, teda priaznivo. Kardiológovia dnes vedia, že rovnakým strašiakom, ako je zvýšenie zlého LDL-cholesterolu, je aj zníženie HDL-cholesterolu.

Cholesterol však patrí k základným zložkám ľudského organizmu. Má zásadnú úlohu pri tvorbe membrán buniek tkanív, je nevyhnutný pri tvorbe hormónov a pomáha tráviacim procesom. Nemôžeme sa ho zbaviť úplne. Je v potrave (maslo, syry, pečeň, vajíčka, živočíšne tuky) a organizmus si ho tvorí aj sám. Jeho tvorbu a kvalitu však možno ovplyvňovať diétnou disciplínou s vylúčením nesprávnych mastných látok z potravy, obmedzením alkoholu a vyšším príjmom horčíku.

Koncentrácie tukových látok vrátane cholesterolu v krvi sú smerodatné iba vtedy, ak sa odber žilnej krvi robí ráno nalačno, po dvanásťhodinovom hladovaní (nie dlhšom). Dobré je, keď sa už deň pred odberom vyvarujeme priveľmi mastným jedlám. Celkový cholesterol v takto odobranej krvi by mal mať u dospelého hodnoty do 5,2 mmol/liter. Nasleduje mierne zvýšené riziko (5,2 – 6,5 mmol/liter), zvýšené riziko (6,5 – 7,8 mmol/liter) a vysoké riziko je nad 7,8 mmol/liter.

Hodnoty HDL-cholesterolu sa pohybujú od 0,7 do 4 mmol/liter. Priaznivé koncentrácie sú nad 1,3 mmol/liter, opačným pólom sú koncentrácie pod 1 mmol/liter.

Vypočítaná hodnota LDL-cholesterolu by mala dosahovať do 3,9 mmol/liter. Mierne zvýšené riziko predstavuje koncentrácia od 4 do 5 mmol/liter a zvýšené riziko je nad 5 mmol/liter.Dôležité však je aj to, koľko percent z celkového cholesterolu predstavuje HDL-cholesterol.

Normálne hodnoty sú pri koncentrácii vyššej ako 25 percent, mierne zvýšené riziko je od 20 do 25 percent a zvýšené riziko pod 20 percent.

Priemerná hodnota koncentrácie cholesterolu dospelých na Slovensku je zhruba 6 mmol/liter. To je vysoká hodnota. Spoločne s fajčením, vysokým krvným tlakom a hrubými chybami vo výžive je potom jednou z hlavných príčin vysokého počtu následkov aterosklerózy.

Triglyceridy

Súčasne s cholesterolom je ako rovnocenný rizikový faktor pre vznik aterosklerózy dôležitá aj hladina takzvaných bežných tukov – triglyceridov. V séru krvi odobratej ráno nalačno by mali ich normálne hodnoty dosahovať do 2 mmol/liter.

Mierne zvýšené riziko je od koncentrácie 2 do 2,5 mmol/liter, zvýšenie rizika predstavuje hodnota nad 2,5 mmol/liter. Tehotenstvo aj u zdravých žien mierne a prechodne zvyšuje hladinu tukových látok v krvi. Pokiaľ je tendencia k vyššej hladine tukov v krvi vrodená, môže v tehotenstve dôjsť k nápadnému zvýšeniu triglyceridov alebo cholesterolu.

Homocysteín

Za normálnych okolností vitamíny B6, B12 spolu s kyselinou listovou podporujú transformáciu bielkovín na metionín a cysteín – aminokyseliny dôležité pre stavbu väzivových tkanív.

Bez dostatočnej aktivity a prítomnosti týchto vitamínov, ale najmä kyseliny listovej, sa vytvára homocysteín, síru obsahujúca aminokyselina, ktorá narúša kolagén vo väzivových tkanivách, spoluspôsobuje vznik osteoporózy a podporuje vznik arterosklerózy.

Krvný cukor

Normálne hodnoty hladiny krvného cukru (glykémie) v krvi, odobranej ráno nalačno sú 3,35 až 6,10 mmol na liter. Nižšia hodnota sa nazýva hypoglykémia a vyššia hyperglykémia. Priveľké kolísanie hladín cukru mladosti a sviežosti nepridáva. Hypoglykémia vzniká najčastejšie po hladovaní, vyčerpávajúcej dlhodobej fyzickej záťaži, po predchádzajúcom nadmernom nasýtení cukrom a u cukrovkárov pri diétnych chybách a omyloch v podávaní liekov.

Hyperglykémia býva pri nadmernom príjme cukrov (nerozhoduje len dávka, ale aj rýchlosť konzumácie), ale i piva, pri poruchách spracovania cukrov a cukrovke (často sprevádzané vyššou hladinou triglyceridov a niekedy aj cholesterolu), pri stresujúcej záťaži (veľká bolesť, výrazné skľučujúce starosti a smútok), pri poškodeniach mozgu, niektorých hormonálnych poruchách aj mimo cukrovky, pri užívaní niektorých liekov.

Kyselina močová

Zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v krvi signalizuje nepríjemnosť v podobe pakostnice, obťažujúceho zápalového poškodenia kĺbov (dna). Pokiaľ jej hladina presiahne prípustnú normu, začínajú sa z nej vytvárať v krvi a kĺbovej tekutine, ktorá slúži na „premazávanie“ kĺbových spojení, kryštáliky ihlicovitého tvaru.

Tie sa môžu v kĺbových štruktúrach usadzovať a spôsobovať narušenie chrupavkovitého obalu kostí, čím vznikajú záchvatové a neskôr aj chronické bolesti. Kryštáliky „zadierajú“ kĺby ako piesok ložiská.

Kolujúce kryštáliky v krvi spôsobujú „oškrabkávanie“ vnútornej výstelky ciev, čím pripravujú terén na usadzovanie tukových látok a vápnika – aterosklerotické zmeny. Usadeniny kryštálikov sa môžu ukladať aj v elektrickom vodivom systéme srdca, srdcovom svale a chlopniach srdca, obličkách, ale aj chrupavke ušnice alebo šľachách.

Gama GT

Táto hodnota pomerne citlivo informuje o funkcii pečene. Pri akomkoľvek útoku toxickej látky, či už je to vírusové ochorenie, predávkovanie liekmi či inými tabletami, blízkosť chemikálií alebo priveľký príjem tukových látok, reaguje nesmierne citlivo zvýšením svojich hodnôt.

Leukocyty

Biele krvinky patria k „policajným zložkám“ organizmu, ktorý sa musí brániť najrôznejším infekciám baktérií a vírusov. Ich počet sa zvyšuje silou infekcie, pred ktorou bránia organizmus.

Citlivo reagujú a zvyšujú počet aj pri nadmernom fyzickom nasadení, súvisiacom s hranicou ľudských možností (napríklad triatlon či práca v extrémnych podmienkach).

krv_tabulka_1.jpg

krv_tabulka_2.jpg

Foto – Profimedia.cz, Pavol Danko

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)