Dobré časy v krajinách strednej a východnej Európy majú pokračovať

06.01.2016 | red

V nasledujúcom roku ostane vraj prostredie v regióne strednej a východnej Európy naďalej priaznivé a rast ekonomík stredo- a východoeurópskeho regiónu EÚ v rokoch 2016 a 2017 predbehne svoj potenciál‚ tvrdí najnovšia analýza finančnej skupiny UniCredit. Ako dôvody tohto optimizmu uvádzajú predpokladané posilnenie rastu v eurozóne, pokles cien ropy a veľmi nízke základné úrokové miery pod taktovkou Európskej centrálnej banky (ECB).

Solídny trojpercentný rast ekonomík v nasledujúcich dvoch rokoch odhadujú analytici vo viacerých krajinách‚ vrátane Slovenska. Ako jeden z pozitívnych faktorov ekonomického rastu sa uvádza ďalší prílev eurofondov v roku 2017‚ hoci jeho dočasné zníženie v tomto roku 2016 spôsobí pribrzdenie.

Napriek tomu sa Bosna a Hercegovina‚ Bulharsko‚ Slovensko a Turecko majú aj tento rok udržať na úrovni troch percent nárastu HDP. Lepší vývoj sa očakáva už len v rýchlo sa posilňujúcom Poľsku (3‚7 percenta) a ešte viac prekvitajúcom Rumunsku (3‚9 percenta).

Vďaka plánovanému prílevu nových peňazí z pokladnice EÚ v ďalšom roku by sa však mali výraznejšie vyšvihnúť nielen Poľsko‚ ale aj Bosna a Turecko‚ ktoré nedávno zažehnalo hrozbu prameniacu z dlhodobej politickej neistoty. Slovensku analytici predpovedajú i na rok 2017 “sladké” a stabilné tri percentá rastu. Na druhej strane sa však spolu s rozvojom vo vnútri krajín očakáva oslabenie exportných aktivít a domáci dopyt má aj naďalej zostať hlavným ťahúňom rastu.

Dobrý rok 2015

Vlaňajšok bol pre naše krajiny dobrým rokom‚ a to najmä vďaka zvyšujúcemu sa dopytu po tovaroch a službách v Európe a poklesu cien ropy. Napriek tomu‚ že tieto výhody ponúkali šance pre celú EÚ‚ správa UniCredit konštatuje‚ že naplno ich opäť dokázal využiť len stredo- a východoeurópsky región. Zaznamenal pritom rekordný rast od roku 2008 a posilnil si povesť bezpečného prístavu pre investorov.

Zdroj: Flickr.com

Napomohol tomu aj fakt‚ že Turecko kvôli politickej situácii stagnovalo a Rusko s Ukrajinou sú stále v hlbokej recesii. Na prelome rokov sa však situácia v týchto krajinách‚ ako aj v Chorvátsku a Srbsku‚ ktoré sa vyhrabali z recesie‚ začínala pomaly obracať.

Podľa aktuálnych trendov finančníci očakávajú‚ že súkromná spotreba a súkromné investície v regióne neberú intenzite. Odrazový mostík k tomuto stavu vidia v rastúcej dôvere, ziskovosti podnikov a optimistickom výhľade bánk. To všetky by sa malo prejaviť v posilňujúcich trhoch práce, silnejšom raste miezd a oživení spotrebných úverov a tým pádom v zvýšenej kúpyschopnosti a spotrebe obyvateľstva.

Tiež ale môže prísť na výraznejšiu optimalizáciu alebo až okliešťovanie verejných výdavkov‚ keďže z menovaných výhod bude ťažiť predovšetkým súkromný sektor.

Finančníci skupiny UniCredit varujú pred pretrvávajúcimi rizikami ako je súčasné geopolitické napätie a oslabujúca ekonomická výkonnosť únie ako celku‚ ktoré sa týkajú nás všetkých. Vrásky spôsobuje aj sprísňovanie menovej politiky zo strany amerického Federálneho rezervného fondu‚ ktoré môže ovplyvniť napríklad Turecko. Oslabenie čínskeho rastu sa zas môže odraziť negatívne na rozvoji v Rusku a na Ukrajine.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0)

Každodenná dávka inšpirácií. Pridajte sa k nám!

Diskusia (0 reakcií)